Gra miejska: Tajemnice łomżyńskiego grodu

Drukuj
Utworzono: środa, 31, maj 2017 Super User

23 maja 2017 r. miało miejsce kolejne wydarzenie przeprowadzone w ramach obchodów 25 lecia naszej szkoły. Gra miejska okazała się świetnym sposobem na poznanie historii naszego miasta. Na starcie stanęło 8 drużyn. Najszybciej i najlepiej z 10 zadaniami poradziła sobie drużyna Elizy, Karoliny i Sylwii z klasy IIe. Gratulujemy!!!

Poniżej zamieszczamy treść zagadek z którymi musieli zmierzyć się uczestnicy Gry. Zapraszamy do rozszyfrowywania zadań.

1. Tam szlachcic i chłop już od XVI wieku równi sobie byli. Perła północnego Mazowsza dumna, przez Szwedów zniszczona, przez mieszkańców nie opuszczona, odbudowana. Do dziś nas woła swym głosem donośnym.

2. Nie ma jej, lecz w pamięci trwa. Piękny śpiew kantora usłyszcie. Szukajcie miejsca, gdzie nasi bracia starsi się spotykali, aby oddać cześć swej tradycji i obowiązkom.

3. Zbudowany w latach 1889/1890 własnością był ewangelików, tam Marszałek Piłsudski uczuciem szczerym się kierując chcąc poślubić swą wybrankę, wyznanie zmienił.

4. Budynek kopułą był nakryty, wzniesiony przez zaborców srogich, tam najczęściej wschodnią mowę można było usłyszeć. Dziś na placu przed wejściem wielki Polak stoi.

5. Poprowadzą Was od Bramy Napoleona i miejsca stancji studenckiej przyszłego kardynała do rzeki naszej. Odnowione, lecz wspaniałe w 1900 r. zbudowane.

6. Powstał w 1830 r. Śpieszcie się, kamienie wyrastające z traw czekają, nikt ich nie odwiedza, prawie nikt nie pamięta…

7. W 1910/1911 staraniem Rudolfa Bebera zbudowane. Przetrwało dwie wojny światowe. Radość i wzruszenie przynosiło, rozrywkę mieszkańcom dawało. Rozebrane z komunistycznego nakazu do budowy Domu Partii posłużyło.

8. Pierwsi przybyli do Łomży w 1764 r. Szukajcie ich domu powstałego w latach 1770- 1789, z którego niebiańskie widoki zobaczyć można. Na zawsze związali się z naszym miastem, dzieląc z przodkami naszymi radości i smutki, wytrwale pracując dla dobra wspólnego.

9. Pięścią wrogom wygraża, broniąc ludu prostego okrył się sławą bohatera, Szwedom odpór dając. Czytając słowa pieśni o bohaterze jego pochodzenie odgadniecie.
Nas …….. to nie król śwecki,
co to nie wart torby siecki.
Bzije tęgo, strzela lepsiej
i robaka wnet oślepsi.
A też Sasów nie żałuje
tylko strzelbą ich traktuje

10. Na wzgórzu w 1897r. zbudowany przez Gminę Żydowską. Przed wojną szpital, zniszczony niemal zupełnie w czasie II wojny światowej, współcześnie fantastyczna szkoła.

Marcin Mikołajczyk

Gościmy

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720