Dzień Języków Obcych

Utworzono: poniedziałek, 03, październik 2011 Super User

Każdy język obcy daje ci nowe życie; jeżeli znasz tylko jeden język, żyjesz tylko raz - to czeskie przysłowie przywołali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego rozpoczynając spotkanie z okazji Dnia Języków Obcych. Zwrócili oni uwagę na rolę, jaką języki obce odgrywają w życiu współczesnego człowieka. Jak określili to prowadzący: Znajomość języka obcego to okno na świat (...) Ludzie, którzy potrafią postrzegać rzeczywistość w więcej niż jednym języku, postrzegają ja wielokrotnie.

Obchody Dnia Języków Obcych w III LO na pewno zachęciły uczniów do nauki język obcych i zdobywania wiedzy na temat krajów europejskich. Podczas dwugodzinnego spotkania nikt nie mógł się nudzić, bo czas wypełniły liczne atrakcje. Mogliśmy na przykład usłyszeć znane wszystkim piosenki pochodzące z różnych krajów, m.in.: Acapulco, Biełyje rozy, Alejandro, Chanze Lise. Nie zabrakło również pięknej poezji z całej Europy. Wysłuchaliśmy m.in. wierszy miłosnych H. Heinego, utworów anglojęzycznych i rosyjskich.

Został też rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy plakat. Zwyciężyła klasa III d. Nagrodzono ją gromkimi brawami.

Wśród pięknej scenografii mogliśmy obejrzeć pełną humoru scenkę przygotowaną przez uczniów klasy I g pod kierunkiem pani profesor A. Nowakowskiej (wystąpiła ona wraz z uczniami). Był to niejako przekrój przez historię Stanów Zjednoczonych - począwszy od odkrycia Ameryki przez Kolumba, aż do czasów popularnego serialu Moda na sukces, więc do lat osiemdziesiątych i nam współczesnych. Na scenie zagościli Amerykanie, którzy zapisali się na trwałe w historii i kulturze USA np.: M. Jackson, Stallone, Ch. Noris, Madonna.

Salwy śmiechu rozbrzmiewały na sali, gdy uczniowie przedstawiali ciekawostki z ustawodawstwa niektórych stanów Ameryki. Usłyszeliśmy np., że w Arizonie nie wolno kobietom nosić spodni, a Arkansas obywatel może bić żonę, ale tylko raz w miesiącu.

Wielu ciekawych rzeczy mogliśmy dowiedzieć się też o Włochach, którzy nade wszystko kochają swoje matki, niechętnie rozstają się ze stanem kawalerskim, a przyszłe mężatki najpierw muszą wkupić się w łaski teściowych.

Klasa III c przygotowała z kolei quiz sprawdzający wiedzę dotyczącą krajów Unii Europejskiej W ten sposób poznaliśmy zwyczaje Francuzów, ich mentalność czy też stosunek do języków obcych. Żywiołową reakcję widowni wywołał taniec Macarena w wykonaniu chłopków z klasy II f. Dzień Języków Obcych rozpoczęła włoska piosenka i italski utwór Canzone go zakończył.

To tylko niektóre z licznych atrakcji Dnia Języków Obcych w III LO Uczniowie pod kierunkiem pani profesor J Milianowicz i pani profesor A. Nowakowskiej przybliżyli nam kraje europejskie i zachęcili do nauki języków obcych. Następne spotkanie już za rok!