Spotkanie z Prezesem Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym

Drukuj
Utworzono: piątek, 28, październik 2011 Super User

W dniach 26-28 października 2011 r. uczennice z klas maturalnych miały okazję uczestniczyć w spotkaniach z Prezesem Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży Panią Barbarą Porwoł. Od kilku lat łomżyńskie amazonki goszczą w naszym liceum na spotkaniach z maturzystkami. Przewodnia myśl, która towarzyszy tym spotkaniom to Pokonać los. Wyrok choroby nie zawsze musi wiązać się z dramatem. Spotkania uświadamiają , że możliwe jest by zapobiec temu, pokonując los, najprościej robiąc systematyczne samobadanie piersi. Dziewczęta w czasie spotkania mogą nauczyć się, w jaki sposób powinny to robić.

Wydaje mi się, problematyka raka piersi zawsze jest aktualna i skierowana do każdej z nas niezależnie od wieku. Refleksja, którą dzieli się jedna z naszych maturzystek przewrotnie zaczyna się od słów to problem wyłącznie starszych kobiet powinna zmusić nas do działania.

Dziękuję Stowarzyszeniu Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży za wytrwałą pracę na rzecz profilaktyki raka piersi, Pani Barbarze Porwoł za spotkania i życzę wszystkim łomżyńskim amazonkom by ... pokonały swój los.

Sławomira Głasek
pedagog, organizator i inicjator spotkań

To problem wyłącznie starszych kobiet

Zapewne wiele z nas, dziewcząt myśli sobie, że są ładne, mądre i przede wszystkim zdrowe… Nie zdają sobie sprawy z tego, że mogłyby zachorować, bo przecież to niemożliwe w tak młodym wieku, a jednak coraz więcej naszych rówieśniczek zaczyna zmagać się z nowotworem piersi.

Często zadają sobie pytanie: jak to możliwe, przecież mam dopiero naście lat? A jednak zdarza się to coraz częściej. Możemy oczywiście temu zapobiec. Wystarczy tylko zacząć się regularnie badać. Zajmuje to tak niewiele czasu, a może uratować nam życie.

Coraz częściej w szkołach prowadzony jest program z zakresu profilaktyki nowotworów piersi. Czy takie zajęcia są potrzebne? Moim zdaniem jak najbardziej. Bo kiedy mamy o tym mówić, jak nie teraz? Wtedy kiedy stanowczo będzie za późno, aby dało się coś zrobić? Otóż, musimy zacząć robić coś w tym kierunku teraz.

W naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie odnośnie profilaktyki nowotworów piersi dla dziewcząt z klas trzecich. Uważam, że to spotkanie było nam, nastolatkom bardzo potrzebne. Dzięki temu zdałyśmy sobie sprawę, jak wiele możemy zyskać badając się regularnie. Takie badanie nic nie kosztuje, a może nam uratować życie. Możemy także zachęcić nasze mamy oraz babcie do pójścia do lekarza, przebadania się. Pani Barbara Porwoł ze Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym z Łomży zapoznała nas z czynnikami ryzyka zachorowania na raka piersi, uświadomiła nam konieczność korzystania z różnych metod wczesnego wykrywania raka piersi, zapoznała nas z techniką samobadania piersi, uświadomiła nam korzyści wynikające z samobadania piersi oraz z badań mammograficznych oraz przekazała nam najważniejsze informacje o raku piersi.

Dla mnie osobiście to spotkanie było czymś ważnym, przełomowym. Do tamtej chwili nie docierało do mnie to, że mogłabym zachorować. Myślałam, że to mnie nie dotyczy. Jednak ta lekcja uświadomiła mi, że powinnam zacząć dbać o siebie i o swoje zdrowie, ponieważ nigdy nie wiem, kiedy mogłoby mi się coś takiego przytrafić.

Dzięki temu spotkaniu uświadomiłyśmy sobie, jak ważne jest dbanie o nasze własne zdrowie. Wyniosłyśmy z niego wiele ważnych i cennych informacji, które mam nadzieję pozwolą nam uniknąć sytuacji, w której będziemy musiały stanąć w obliczu śmierci z powodu nie zadbania o nasze własne zdrowie.

Belle

Gościmy

Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720