Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Utworzono: czwartek, 10, listopad 2011 Super User

0 listopada w III LO odbyła się Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r. Po II wojnie światowej nie obchodzono go - aż do roku 1989, gdy Sejm PRL-u IX kadencji ustawą z 15 lutego przywrócił je pod zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości.

11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową w ręce J. Piłsudskiego. Tym samym został on Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich - te informacje przypomniano na początku uroczystej akademii, która odbyła się w III LO 10 listopada. Słowa te korespondowały z hasłem, które znalazło się na tablicy: Nadzieja, Ojczyzna, Patriotyzm. Zgromadzona na sali młodzież mogła przyjrzeć się licznym zdjęciom przedstawiającym Naczelnika Państwa i jego Legiony.

Na początku uroczystości usłyszeliśmy: Chcemy uczynić dzisiejszy dzień refleksją nad historią i współczesnością naszej ojczyzny. Ta refleksja był wyrażona poprzez piękny program artystyczny przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani prof. Mirosławy Jankowskiej i pani prof. Bożeny Niebrzydowskiej. Mogliśmy usłyszeć utwory wykonane przez szkolny zespół muzyczny prowadzony przez pana prof. Janusza Kiliana. Były to piosenki  i pieśni znane wszystkim zgromadzonym na uroczystości. Ze wzruszeniem słuchaliśmy takich utworów  jak: I Brygada, Wojenko, wojenko…, Rozkwitały pąki biały róż, Buty Okudżawy. Pan prof. Janusz Kilian wykonał też z zespołem nostalgiczną piosenkę Jest taki kraj.

Na akademii  padło też pełne refleksji pytanie:  Czy wiesz, ilu Polaków poświęciło życie , aby nasz kraj był wolny?.  Odpowiedzią na nie było słowo  poetyckie - wiersz, który akcentował tragizm losów Polaków:

A czy znasz ty bracie młody,
Twojej ziemi bujne płody?
Pola bitew, ojców groby -
I pomniki starej doby...

Uczniowie biorący udział w uroczystości wskazywali na euforię i nadzieję, jaka towarzyszyła Polakom w chwili odzyskania niepodległości. Uczyli, czym jest ojczyzna i miłość do niej.  Wyrazili te treści w wierszu B. Żurawskiego Wiersz dydaktyczny. Wskazywali piękno ziemi ojczystej, ziemi, w którą od wieków wsiąkała krew naszych rodaków ( wiersz T. Kubiaka Kwiaty ojczyste).

Akademia z okazji Odzyskania Niepodległości okazała się niezwykłą  lekcją historii. Jeszcze raz mogliśmy przeżywać dramat rozbiorów, pełne poświecenia i ofiar próby odzyskania niepodległości i wreszcie radosne chwile, gdy ojczyzna zrzuciła jarzmo niewoli. Nadzieję Polaków na wolną i szczęśliwą Polskę akcentował jeden z wierszy:

Zerwałeś Orle nasz biały, kajdany
I już swobody wzleciałeś w przestworze

Nasza młodzież mogła podczas akademii zadać sobie pytanie: co ona sama może uczynić dla kraju, co mu  ofiarować, jak służyć  wolnej,  niepodległej Polsce.

Mamy nadzieję, że słowa przesycone patriotyzmem trafiły do wszystkich, którzy uczestniczyli 10 listopada w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Wierzymy, że przypomniały one też o obowiązkach wobec ojczyzny.