Utworzono: czwartek, 22, grudzień 2011 Super User

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony
Ogień krzepnie, blask ciemnieje
Ma granice nieskończony...

Tę m.in. kolędę F. Karpińskiego (Pieśń o narodzeniu Pańskim) usłyszeliśmy podczas jasełek wystawionych 22 grudnia 2011 r. w III LO w Łomży.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam z radością i szczęściem. I właśnie owa radość emanowała z uczniów, którzy przygotowali bożonarodzeniowy spektakl. Zgromadzili się oni wokół choinki, by wspólnie, wśród śmiechu i zabawy, przystroić świąteczne drzewko. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pełne spontaniczności i ekspresji piosenki: Pada śnieg, Uwierz w to, Bo kto wie, Jest taki dzień. Beztroska, pogodna atmosfera udzieliła się wszystkim zgromadzonym na sali. Uczniowie,  obsypując się śniegiem, przyłączyli się do zabawy i wspólnie wykonywali świąteczne przeboje.

Bardziej refleksyjny charakter miała druga część jasełek. Prezentowała ona scenkę rodzajową. Mogliśmy obejrzeć w niej współczesną rodzinę oczekującą, po dziwnym telefonie z sekretariatu Boga, na niezwykłego gościa. Wszyscy domownicy odpowiednio przygotowali się na jego przybycie. Stół został nakryty białym obrusem, rodzina ubrała się w odświętne stroje. I tylko nieproszeni goście co chwila zakłócali spokój swymi wizytami nie w porę. Skutecznie pozbyto się jednak niewygodnego włóczęgi, natrętnej sąsiadki, koleżanki córki, która, ku oburzeniu wszystkich, nie chodziła na religię. A Jezus nie przybył. Rozczarowana rodzina sprzątnęła świąteczny stół i z rozgoryczeniem powróciła do swych codziennych zajęć.

Przesłanie sztuki wystawionej przez młodzież III LO pod kierunkiem katechetów było bardzo czytelne i na pewno trafiło do wszystkich tych, którzy z uwagą oglądali jasełka. Miejmy nadzieję, że w te niezwykłe Święta Bożego Narodzenia w każdym człowieku dostrzeżemy przychodzącego do nas Jezusa Chrystusa i odpowiednio go ugościmy.