III Spotkanie z Historią Najnowszą

Utworzono: czwartek, 22, marzec 2012 Super User

W związku z obchodami Dnia Talentów w ramach Szkoły Odkrywców Talentów i Miejsc Odkrywania Talentów dnia 22 marca 2012 roku w III Liceum Ogólnokształcącym odbyło się III Spotkanie z Historią Najnowszą. Program został podzielony na trzy części. W pierwszej miały miejsce dwa wykłady dla uczniów klas III, którzy zdają na maturze historię i wiedzę o społeczeństwie. Pierwszy wykład pod tytułem: Polacy pod dwiema okupacjami. Działania wojenne na frontach II Wojny Światowej wygłosił Pan Łukasz Lubicz-Łapiński, drugi: Zagłada Żydów podczas II Wojny Światowej przedstawiła Pani Anna Pyżewska. Oba wykłady były ilustrowane prezentacjami multimedialnymi oraz materiałami źródłowymi.

W drugiej części została zaprezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pod tytułem: 586 dni stanu wojennego. Wykładu poświęconego rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wysłuchali uczniowie klas II. Pan Paweł Kalisz wygłosił wykład na temat stanu wojennego, a także omówił poszczególne części wystawy. Następnie uczniowie mogli sami prześledzić 27 części wystawy bogato ilustrowanej w fotografie pochodzące z naszego regionu, a tyczące tamtych dni. Wszyscy prelegenci to pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Odział Białystok.

W trzeciej części przedstawiono ciekawą książkę historyczną: Od niepodległości do niepodległości, która prezentuje okres w historii naszego państwa od odzyskania niepodległości po I Wojnę Światową do upadku rządów komunistycznych. Jest ona dostępna w bibliotece szkolnej.

Wykłady, prezentacje multimedialne, wystawa, materiały źródłowe pozwoliły uczniom poszerzyć wiedzę z historii najnowszej. Były ciekawą, nietypową lekcją, w której młodzież naszej szkoły chętnie wzięła udział.