Wykłady i ćwiczenia z fizyki na Uniwersytecie w Białymstoku

Utworzono: wtorek, 29, maj 2012 Super User

29 maja 27 uczniów naszej szkoły, uczęszczających na rozszerzenia z fizyki, wraz z panią profesor Dorotą Bagińską uczestniczyło w wykładach i ćwiczeniach odbywających się na Wydziale Fizyki w Białystoku. Pierwsze zajęcia miały charakter doświadczenia i zostały przeprowadzone w laboratorium LabFiz tejże uczelni. Zaprezentowano na nich możliwości komputera jako urządzenia pomiarowego. Wykonano doświadczenia z zakresu akustyki, optyki, elektryczności, magnetyzmu, mechaniki i fizyki nowoczesnej.

Drugie z zajęć dotyczyło promieniowania jądrowego, jego źródeł i właściwości. Na początku prezentacji omówione zostały właściwości atomu i jądra atomowego, a także wyjaśnione mechanizmy emisji promieniowania alfa i gamma. W dalszej części zademonstrowano właściwości tegoż promieniowania w prostych doświadczeniach. W końcowej części zajęć, przy wykorzystaniu nowoczesnego detektora, zmierzone zostało widmo promieniowania gamma przykładowych izotopów.

Wyjazd do Białegostoku okazał się bardzo cennym doświadczeniem. Na pewno pozwolił młodzieży rozbudzić zainteresowania z zakresu fizyki i zapoznać się z wieloma bardzo ciekawymi zjawiskami z tej dziedziny wiedzy.