Wyjazd do Treblinki

Utworzono: środa, 25, kwiecień 2012 Super User

Dnia 25 kwietnia osiemnaście osób należących do koła historycznego, prowadzonego przez pana Marcina Mikołajczyka, wyjechało do Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Pierwszym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie współczesnej wystawy pt. Cisza pamięci. Artyści poprzez sztukę chcieli uczcić pamięć o zagładzie narodu żydowskiego, który żył na naszych ziemiach od kilku wieków. Poznaliśmy tam również fakty dotyczące powstania Karnego Obozu Pracy - powstałego w lecie 1941 roku oraz Obozu Zagłady - utworzonego przez Niemców w połowie 1942 roku. Początkowo był to teren spółki budowlanej, na terenie której został zbudowany obóz zajmujący 17 ha pięknego obszaru, otoczonego bujnym lasem. Na pozór wydaje się on bardzo spokojnym miejscem. Na pierwszy rzut oka nie domyślamy się, co mogą oznaczać pozostałości fundamentów w tym miejscu. Teren ten jednak, zaszyty głęboko w lesie, niedaleko stacji kolejowej Małkinia - Siedlce, w okresie wojennym witał ludzi, którzy stłoczeni w zwierzęcych wagonach, przywożeni byli do Obozu Zagłady. Każdy z nich wierzył, że czeka go lepsza przyszłość, że ze swoimi rodzinami rozdzielony został tylko na moment, że odzyska ubrania i drogocenne rzeczy po przyjemnej kąpieli ochraniającej go przed chorobami. Zamiast tego wszyscy szli tzw. Drogą do nieba prosto do komór gazowych. Makieta, którą ujrzeliśmy w Muzeum, ułatwiła nam wyobrażenie sobie całości terenu, a każdy najmniejszy szczegół idealnie odzwierciedlał pozostałości po Treblince z lat 40-tych.

Pamiętając o fakcie ogłoszenia bieżącego roku Rokiem Korczakowskim, zwróciliśmy szczególną uwagę na postać Janusza Korczaka - lekarza, pedagoga, pisarza, społecznika pochodzenia żydowskiego, który zginął w Treblince, do końca zostając z dziećmi żydowskimi z sierocińca w getcie warszawskim.

Delegacja uczniów w imieniu całej społeczności III LO w Łomży złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozów w Treblince. Zwiedzając teren obozu pracy, widzieliśmy fundamenty baraków dla więźniów, magazynów, komendantury, przy której znajdował się basen dla esesmanów i na końcu żwirownię, miejsce niewolniczej pracy więźniów. Wiele emocji wywołały w nas krzyże stojące w pięknym, spokojnym dziś lesie, symbolizujące zamordowanych więźniów. Obok nazwisk polskich znajdowały się nazwiska żydowskie - wszystko na wprost potężnego, kamiennego postumentu, gdzie, według zeznań byłych więźniów, zamordowanych zostało około stu żydowskich dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Kolejnym miejscem wzbudzającym w nas wiele refleksji, był teren, na którym Żydzi byli zabijani dymem spalinowym w komorach gazowych. W Obozie Zagłady w Treblince zginęło 800 tys. Żydów. Przywożeni byli tu z getta warszawskiego oraz z terenu całej Europy. Niemcy dbali o to, aby nigdy wieść o śmierci tylu ludzi nie wyszła na jaw. Aby do tego nie dopuścić, na terenie byłego Obozu Zagłady znajduje się wiele kamieni z napisami miejsc, z których pochodzili zabici Żydzi - w tym od niedawna głaz upamiętniający Żydów łomżyńskich.

Kończąc zwiedzanie, cała grupa, stojąc na Czarnej Drodze, zdała sobie sprawę z tego, do czego może doprowadzić nienawiść rasowa, nietolerancja i brak szacunku dla człowieka.