XVII Giełda pomysłów na życie

Poprawiono: niedziela, 19, marzec 2017

15 marca 2017 r. w godzinach 10.00–13.30 w naszym liceum po raz siedemnasty odbyła się Giełda pomysłów na życie. Po raz kolejny maturzyści, uczniowie klas II oraz młodzież z Jedwabnego, Zambrowa, Pisza, Marianowa i łomżyńskich szkół średnich mogła zapoznać się z ofertą 35 wyższych uczelni.

Zapytani uczniowie tak ocenili swój udział w targach:

Ania Jankowska z IIId - Giełda pomysłów na życie spełniła moje oczekiwania. Tego dnia miałam bardzo interesujący wykład na temat „Genetyczny odcisk palca”. Dowiedziałam się wiele na temat kryminalistyki, między innymi poznałam informacje dotyczące analizy odcisku palca, dłoni a nawet małżowiny usznej. Zapoznałam się też z ofertami wielu szkół, co pomogło mi wybrać przyszłą uczelnię. Cieszę się, że wzięłam udział w tym wydarzeniu, ponieważ na pewno wpłynie ono na moją przyszłość.

Ola Śmiechowska z IIe – W czasie giełdy mogłam zadać pytania o sposób rekrutacji na daną uczelnię. Miałam okazję do zastanowienia się nad swoją przyszłością i edukacją po zakończeniu liceum.

Magda Kania z IIIe – Giełda była bardzo przydatna. Dzięki niej wybranie kierunku studiów stało się dla mnie łatwiejsze. Mogłam porozmawiać ze studentami różnych uczelni, którzy udzielili mi informacji, jak wygląda studiowanie na poszczególnych kierunkach.

W giełdzie wzięły udział następujące uczelnie i szkoły policealne:

1. Prywatne Szkoły dla Dorosłych "Twoja - Szkoła", Licea i Szkoły Policealne dla Dorosłych w Łomży
  2. Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie
    • Wydział Biologii I Biotechnologii
    • Wydział Sztuki
    • Wydział Nauk o Środowisku
  19. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Wydział Gospodarki Turystycznej w Ełku
  20. Wyższa Szkoła Medyczna w Białymstoku
  21. Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży
  22. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  23. Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach
  24. Warszawska Szkoła Reklamy
  25. Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  26. Politechnika Białostocka
  27. Polsko-Japońska  Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  28. Uniwersytet Warszawski, Instytut Anglistyki
  29. Szkoła Języków Obcych LINGUO w Łomży
  30. Wyższa Szkoła Wychowania Fizycznego i Turystyki w Białymstoku
  31. Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  32. Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie
  33. Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej
  34. Uczelnia Jańskiego w Łomży
  35. Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Janusza Korczaka w Warszawie

Gościliśmy przedstawicieli

• Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży
  • Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Białymstoku, oddział w Łomży
  • Łomżyńskiego Centrum Rozwoju Edukacji w Łomży
  • Centrum Edukacji i Pracy OHP w Łomży (z gościem Mazowieckim Wojewódzkim Komendantem OHP w Warszawie)

Młodzież mogła spotkać się z ich doradcami zawodowymi. Uczniowie skorzystali ze wsparcia i pomocy. W czasie trwania XVII Giełdy pomysłów na życie zostały zaproponowane wykłady:

dla klas III

• Studia w Anglii? Yes, you can” OXFORDON – studia w Anglii, mgr Janusz Dargiewicz.
  • Specjalność z przyszłością. Fizyka gier komputerowych i robotów” Uniwersytet
    w Białymstoku, Wydział Fizyki, dr Krzysztof Gawryluk.
  • „Learning English through language jokes” Uniwersytet Warszawski, Instytut Anglistyki, prof. Zbigniew Możejko.
  • Rynek komunikacji marketingowej, a matura i wybór szkoły – Jak zdobyć pracę marzeń?” Warszawska Szkoła Reklamy, p. Andrzej Sągin.
  • „Genetyczny odcisk palca” Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Biologii
    i Biotechnologii, dr Grzegorz Panasiewicz.
  • Grządka w ogródku czy kariera na Wall Street?” Akademia Leona Koźmińskiego
    w Warszawie, p. Marcin Matyja.
  • „Autoprezentacja – sztuka porywających wystąpień publicznych” Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Warszawie, p. Patryk Walczyński.
  • „Systemy totalitarne.” Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości
    w Łomży, dr hab. Krzysztof Sychowicz.

dla klas II

• „Czy naprawdę umiesz mierzyć?” Politechnika Białostocka, dr inż. Jarosław Makal.
  • „Portret uzależnionego” Uniwersytet Przyrodniczo- Humanistyczny
    w Siedlcach, Instytut Edukacji, dr Katarzyna Marciniak-Paprocka.
  • Nowe oblicza inżynierii” Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Geodezji i Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa, prof. Andrzej Krankowski dr inż. Jacek Zabielski.
  • Być twórcą” -  spektrum możliwości zawodowych związanych z kierunkami artystycznymi” Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Wydział Sztuki, dr Anna Drońska, dr Jan Połowianiuk.
  • Metody radzenia sobie ze stresem” Wyższa Szkoła Finansów
    i Zarządzania w Warszawie, p. Patryk Walczyński.
  • „Kinezjologia edukacji - ćwicz swój umysł” Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki
     i Przedsiębiorczości w Łomży dr Anna Turosz.

Dziękuję wszystkim sponsorom, którzy chcieli wesprzeć bufet: Państwo J.J. Karwowscy, Zakład Mięsny JBB, i Rada Rodziców przy III LO w Łomży. Szczególne podziękowania należą się zaangażowanym nauczycielom oraz klasie If z ich wychowawcą p. A. Szczęsną, którzy w czasie trwania giełdy służyli pomocą i wsparciem.

Sławomira Głasek