Projekt „W barwach biało-czerwonych”

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 08, maj 2017 Super User

Prezentacja przygotowana w ramach projektu „W barwach biało-czerwonych” (format PowerPoint 2003; 2,3 MB)

Odpowiadając na zaproszenie Podlaskiego Kuratora Oświaty oraz Podlaskiej Rodziny Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej, społeczność naszej szkoły wzięła udział w drugiej edycji projektu „W barwach biało-czerwonych”. Projekt ten zakładał opracowanie i realizację dostosowanego do potrzeb szkoły przedsięwzięcia, które zintegrowałoby społeczność szkolną podczas przygotowywania aranżacji przestrzennych, dekoracji czy wystaw tematycznych, związanych ze Świętem Konstytucji 3 Maja i Świętem Flagi. W ten sposób włączyliśmy się też w ogólnopolskie obchody tych dwóch świąt narodowych.

W ramach realizacji projektu zaplanowaliśmy wiele działań eksponujących barwy narodowe i wpisujących się w politykę oświatową propagującą wychowanie do wartości.

Na lekcjach historii oraz historii i społeczeństwa uczniowie przypomnieli historię naszej flagi, której barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r., a po odzyskaniu niepodległości uchwalone przez Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski 1 sierpnia 1919 r. Uczniowie przypomnieli również okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jej autorów, postanowienia i znaczenie. Szukając współcześnie śladów pamięci o tym wielkim dziele wolności, przekazanym w testamencie przyszłym pokoleniom Polaków, odnaleźli je w nazwie ulicy.

Młodzież, pod kierunkiem nauczycieli historii, przygotowała ekspozycję szkolną, prezentującą na tle flagi narodowej faksymile fragmentów „Ustawy Rządowej z dnia 3 Maja 1791 roku” oraz jej autorów. Dekorację wystawy umieszczonej w holu przy głównym wejściu stanowiły bukiety w barwach biało-czerwonych.

Swój szacunek i przywiązanie do barw narodowych oraz poczucie wspólnoty uczniowie z wszystkich klas okazali poprzez ubranie się w białe i czerwone koszulki, i stworzenie aranżacji przestrzennych flagi narodowej oraz nazwy szkoły. Swoją tożsamość narodową, a także przywiązanie do wartości wskazanych w Konstytucji 3 Maja społeczność uczniowska naszej szkoły wyraziła również poprzez hasło „Polska- to My”.

W barwach biało–czerwonych utrzymane były również dekoracje pracowni. Natomiast dekorację zewnętrzną tworzyły flagi powiewające na budynku szkoły oraz znicze i kwiaty przy tablicy memoratywnej poświęconej dowódcom AK obwodu łomżyńskiego znajdującej się na terenie szkoły.

Uczestnictwo w projekcie angażującym całą społeczność szkoły pokazało nowe, interesujące formy przeżywania świąt narodowych w naszej placówce oraz potwierdziło, że te święta są dla nas bardzo ważne.

Elżbieta Wiśniewska

Zobacz także:

Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720