Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Poprawiono: środa, 08, listopad 2017

20 listopada br. przypada 25. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Sejm RP ustanowił ten dzień Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Z inicjatywą obchodów wystąpił Rzecznik Praw Dziecka do Marszałka Sejmu RP w sierpniu br. Sejm jednomyślnie poparł propozycję. Na oficjalnej stronie Rzecznika Praw Dziecka można przeczytać:

„Ustanowienie 20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka ma przypominać szczególną rolę Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Jak wskazano w uchwale, to nasz kraj był inicjatorem uchwalenia konwencji - najważniejszego na świecie dokumentu chroniącego prawa dzieci. "Jako Polacy jesteśmy dumni z faktu, że to właśnie nasz kraj w 1978 r. przedstawił jego projekt i zaproponował Komisji Praw Człowieka ONZ jego uchwalenie. Był to niewątpliwie jeden z największych polskich sukcesów na arenie międzynarodowej". W wystąpieniu podczas II czytania projektu Uchwały Rzecznik podkreślił, że chciałby, żeby każdy z 365 dni był dniem dziecka i dniem praw dziecka. Rekomendując przyjęcie uchwały Marek Michalak powiedział, że intencja uchwały jest symboliczna, a uchwała ma zachęcać do propagowania praw dzieci i edukacji na ten temat. Przekonywał, że aby lepiej przestrzegać praw dzieci, trzeba je lepiej znać”.

Nasze liceum tego dnia również chce przyłączyć się do obchodów Dnia Praw Dziecka i 25. rocznicy uchwalenia Konwencji. Z tej okazji ogłaszamy konkurs plastyczny, którego regulamin zamieszczony jest poniżej. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 20 listopada. Poza tym tego dnia planowany jest quiz wiedzy o prawach dziecka, każdy zainteresowany będzie mógł podzielić się swoją interpretacją rozumienia konkretnych zapisów zamieszczonych w Konwencji.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do przygotowania pracy plastycznej i udziału w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.

Organizatorzy: Barbara Zyskowska, Marta Kisiel, Sławomira Głasek, Katarzyna Gryczewska