Jesteśmy Krwio-dawcami

Drukuj
Utworzono: czwartek, 08, luty 2018 Super User

Tak o sobie może powiedzieć liczna grupa uczniów, która 06.02.2018 r. brała udział w kolejnej Szkolnej Akcji Honorowego Krwiodawstwa. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, Terenowy Oddział w Łomży 37 pełnoletnich uczniów oddało krew. W sumie, dzięki zaangażowaniu naszej młodzieży, Centrum Krwiodawstwa w Łomży powiększyło swoje zasoby krwi o 16,650 l. tego cennego leku.

Podejmując decyzję o tej formie pomocy i zaangażowania prospołecznego warto pamiętać,  że:

  • dawcą krwi może zostać  zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, z wagą powyżej 50 kg,
  • mogą być stałe lub czasowe przeciwwskazania do oddania krwi (stałe np. poważne choroby układu krążenia, przebyte choroby zakaźne, nowotwory, czasowe np. zabiegi operacyjne, tatuaż, przekłucie części ciała, akupunktura, grypa),
  • zawsze zachowane są procedury oddania krwi; rejestracja, analiza krwi, badanie lekarskie, kwalifikacja do oddania lub odrzucenia,  oddanie krwi, regeneracja,
  • mogą wystąpić niewielkie powikłania, które nie zagrażają życiu i zdrowiu dawcy (omdlenia, krwiaki),
  • istnieje możliwość zgłoszenia swojej osoby do rejestru dawców szpiku,
  • dawcy otrzymują ekwiwalent kaloryczny w postaci słodyczy.

Wśród wszystkich trzecich klas na uwagę zasługuje postawa młodzieży z IIIa, która najliczniej stawiła się do punktu poboru krwi (11 uczniów). W czasie czuwania nad organizacją akcji można było usłyszeć słowa lęku, obawy, niepokoju i strachu przed oddaniem krwi.  Jednak każdy kto wychodził już z sali poboru krwi mówił jedynie o satysfakcji i zadowoleniu. Uczniowie z klasy III c podzielili się swoimi refleksjami;

„Od momentu skończenia 18 lat towarzyszyła mi myśl, żeby oddać krew. Cieszę się, że dzięki akcji krwiodawstwa w naszej szkole mogłam po raz kolejny pomóc innym. Ma dla mnie to ogromną wartość, gdyż dając małą cząstkę siebie, daje wiele drugiemu człowiekowi. Razem z przyjaciółmi jesteśmy dumni, że mogliśmy zrobić coś dobrego.”          

Magdalena Paczoszka

„Od dawna czułem potrzebę pomagania innym, dlatego zdecydowałem się oddać krew. Dla mnie był to mały gest, który może uratować czyjeś życie. Jako wolontariusz Grupy Ratowniczej Nadzieja, wiem jak cenna jest krew. Nie wahałem się ani sekundy i wziąłem udział w akcji krwiodawstwa. Był to mój pierwszy raz i na pewno nie ostatni.”

Szymon Kozłowski

 Kolejny raz nasza młodzież pokazała, że w ważnych sprawach można na nią liczyć. Dziękuję Wam bardzo za tak liczne zaangażowanie w Szkolną Akcję Honorowego Krwiodawstwa. Dziękuję ekipie ze szpitala, że znajdują czas i możliwości na organizowanie tych akcji, dziękuję wszystkim nauczycielom i wychowawcom za to, że  cierpliwie znoszą niedogodności wynikające z organizacji tych akcji.

Już dziś zapraszam Was na kolejne takie akcje w naszym liceum.

Sławomira Głasek - pedagog

Gościmy

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720