Konferencja „Roman Dmowski i ruch narodowy. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.”

Utworzono: poniedziałek, 05, marzec 2018 Super User

27 lutego 2018r. uczniowie z klas: IIIf i IIIe pod opieką nauczycieli historii: pani Alicji Czarnockiej, pani Elżbiety Wiśniewskiej i pana Marcina Mikołajczyka wzięli udział w konferencji Roman Dmowski i ruch narodowy. W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Młodzież wysłuchała  wykładów o Romanie Dmowskim - jego miejscu w historii  i ruchu narodowym, które głosili  wybitni naukowcy: prof. dr hab. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego, a  także dr hab. Krzysztof Kaczmarski, dr hab. Karol Sacewicz,  dr hab. Piotr Kardela, dr hab. Krzysztof Sychowicz, dr Paweł Warot, dr Rafał Sierchuła i Michał Wołłejko.

Prof. dr hab. Krzysztof Kawalec z Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreślił  wybitne miejsce w historii Polski tego polityka przełomu XIX i XX wieku. Uznał  twórcę stronnictwa narodowego i polityka, który w  imieniu Polski podpisywał Traktat Wersalski, przywracający Polskę na mapę Europy, za  jednego z trzech – obok Piłsudskiego i Witosa – najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odrodzenia Polski w 1918 roku.  Profesor podkreślił, że Dmowski „był jakością samą dla siebie” ,ponieważ  znał 9 języków obcych, 7 posługiwał się swobodnie i zwiedził pół świata. Przywołując wydaną w 1903 roku książkę Romana Dmowskiego pt. „Myśli nowoczesnego Polaka”, uznał, że uwzględniając ówczesny kontekst polityczny, jej przesłanie pasowałoby do czasów globalizmu. – „W świecie zdominowanym przez wielkich mali muszą walczyć, aby przetrwać używając wszelkich środków i sposobów” – mówił profesor, podkreślając, że nie chodzi bezpośrednio o walkę militarną, ale o walkę gospodarczą i kulturową.

Konferencję poświęconą Dmowskiemu zorganizowały Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, Łomżyńskie Forum Samorządowe, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości oraz Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, gdzie odbyły się wykłady.

Udział uczniów w konferencji wpisywał się w realizację hasła   MEN Roku  dla Niepodległej. Ponadto  służył  kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży,  zbudowanych na rzetelnej wiedzy i prawdzie, co  podkreśliła  dr Agnieszka Muzyk, wiceprezydent Łomży .

Alicja Czarnocka, Elżbieta Wiśniewska, Marcin Mikołajczyk