1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Drukuj
Utworzono: poniedziałek, 05, marzec 2018 Super User

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…
Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

28 lutego  2018 w dzień poprzedzający obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyło się spotkanie młodzieży z pracownikiem białostockiego oddziału  IPN, panem Pawłem Kaliszem poświęcone żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i  niepodległościowego. W czasie swojego wykładu starał się on odpowiedzieć na pytanie - Kim byli „Wyklęci”?

Jak dowiedzieliśmy się,  stanowili oni bardzo zróżnicowaną grupę zbrojną, która składała się zarówno z żołnierzy AK, Narodowych Sił Zbrojnych oraz żołnierzy Wojska Ludowego. Od 1943 do 1945 roku z szeregów Wojska Ludowego zdezerterowało prawie 25 tys. żołnierzy i oficerów, część z nich trafiła do oddziałów partyzanckich. Ich motywacją często okazywały się represje wobec żołnierzy AK i innych organizacji walczących o wolność.

Szacuje się, że polskie podziemie antykomunistyczne miało w swoich szeregach ok. 250 000 członków, w tym około 40 tysięcy żołnierzy, którzy prowadzili walkę z bronią w ręku. Po amnestii w 1947 roku niepodległościowe podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób. Występowali oni przeciwko administracji komunistycznej, zwalczali działalność NKWD oraz UB na terenie Polski, wyzwalali aresztowanych z więzień. W sumie Wyklęci przeprowadzili 12 tysięcy akcji.

W czasie prelekcji zostały zaprezentowane sylwetki żołnierzy wyklętych -  niezłomnych między innymi rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny „Inka” oraz  naszych patronów Jana Tabortowskiego „Bruzda”, Stanisława Cieślewskiego  „Lipiec” i wielu innych – zamordowanych przez komunistów. Spotkaniu towarzyszyła wystawa o charakterze edukacyjnym, przygotowana przez uczniów.

Dzień 1 marca jest szczególną okolicznością, w której rzucamy światło na wyklęte i przemilczane bohaterstwo młodego, wojennego pokolenia. Do niedawna nie wolno było nawet mówić o tych ludziach. Oni zaś poświęcili swoje życie i młodość za to, żeby Polska mogła być wolna i niepodległa. Dzień ten służy uzmysłowieniu wszystkim Polakom, że po części to właśnie tym żołnierzom, o których pamięć starano się przez dziesiątki lat wymazać zawdzięczamy dziś wolną ojczyznę. O czym śpiewa m. in. Leszek Czajkowski w pieśni „Podziemna  Armia powraca”. Oto fragment tekstu:

Na Wschód skazani z woli Zachodu

 

walczyli o niepodległość

 

Tak ratowali honor narodu

 

i wielu z nich poległo

 

Będziemy o nich pamiętać stale

 

to nasza domowa praca

 

Dziś do historii w należnej chwale

 

podziemna armia powraca

 

Naród co wolnym chce być

 

musi o wolność się bić…

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=P7FjtfTs9pE

Alicja Czarnocka, Elżbieta Wiśniewska

Gościmy

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720