Spotkania z historią najnowszą

Utworzono: niedziela, 06, maj 2018 Alicja Czarnocka, Elżbieta Wiśniewska

6 marca 2018 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Spotkań z historią najnowszą, organizowanych corocznie we współpracy z białostockim oddziałem IPN. Tematem wiodącym, nawiązującym do Patrona Szkoły oraz Żołnierzy Niezłomnych, były różne aspekty działań Polskiego Państwa Podziemnego. Uczniowie mogli obejrzeć wystawę IPN „Polska Walcząca" i wysłuchać wykładu pana Pawła Murawskiego z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku. Prelekcja dotyczyła działań, najważniejszych postaci i fenomenu Polskiego Państwa Podziemnego. Na wystawie i w prelekcji nie zabrakło też odniesień do działań konspiracji w regionie.
Zgodnie z celem, przyświecającym spotkaniom, uczniowie zapoznali się z najnowszymi badaniami prowadzonymi w oparciu o źródła, dotyczącymi działalności „Polski Walczącej".
Uczestnicy spotkania utrwalili i poszerzyli swoją wiedzę na temat walki zbrojnej i cywilnej na terenach okupowanej Polski podczas II wojny światowej. Tematyka spotkania stanowiła doskonałe uzupełnienie tematów realizowanych na zajęciach z historii i historii i społeczeństwa.

Alicja Czarnocka, Elżbieta Wiśniewska