Czas na zdrowie

Utworzono: czwartek, 14, czerwiec 2018 Sławomira Głasek, Barbara Zyskowska

13.06.2018 r. uczestniczyliśmy w klasowym turnieju w ramach projektu „Czas na zdrowie". Jego celem było uświadomienie, jak ważnym dla naszego zdrowia i życia jest zdrowy tryb życia. Dzięki możliwościom współczesnych chemików możemy dziś kupić kiełbasę bez mięsa, keczup bez pomidorów, czy wypić napój owocowy, w którym nie ma owoców. Warto dokładnie czytać etykiety, stąd w ramach projektu uczniowie na lekcjach chemii uczyli się odczytywać etykiety na produktach spożywczych. Poza tym brali udział w anonimowej ankiecie mówiącej o nawykach żywieniowych.
Młodzież sześciu klas I i II uczestniczyła w wykładach na temat:
     • „Wysiłek fizyczny medycyną jutra"
     • „Zgubić się w lesie i nie umrzeć z głodu. Rośliny leśne, które urozmaicą nam dietę"
     • „Współczesne pułapki żywieniowe",
które poprowadzili wykładowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Ostatnim elementem projektu był udział młodzieży w rywalizacji międzyklasowej w czasie turnieju, który przygotowała z wychowawcą klasa II d. Zwycięzcą została klasa I c, drugie miejsce zajęła klasa II e i trzecie klasa- II g. Zwycięskim klasom gratulujemy.
Na turnieju gościli przedstawiciela PSSE w Łomży i szkolna pielęgniarka. Bardzo dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się stoisko sanepidu, na którym można było zmierzyć sobie za pomocą smokolizera poziom dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Natomiast dzięki alko goglom można było doświadczyć, jakie mamy postrzeganie rzeczywistości pod wpływem alkoholu.
Ciekawą lekturą była analiza ankiet, z których miedzy innymi można się było dowiedzieć się, że większość uczniów odżywia się prawidłowo, zaś niewielka grupka zjada za mało posiłków dziennie. Spora grupa natomiast spożywa warzywa i owoce oraz sięga po produkty mleczne codziennie. Są też i tacy, którzy zapominają o najważniejszym posiłku dnia, czyli śniadaniu. Połowa spośród ankietowanych ma świadomość szkodliwości spożywanego cukru i ogranicza jego spożycie, część z nich ogranicza też spożycie słodyczy. ¾ uczniów regularnie i od czasu do czasu uprawia jakiś sport.
Jak zapewne wiemy, w nowej, zmienionej piramidzie zdrowego odżywiania u podstawy jest ruch. Warto pamiętać, ze jest on nieodzownym elementem życia, niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Korzyści z uprawiania sportu kojarzymy przede wszystkim z poprawą kondycji, ale nie pamiętamy, że aktywność fizyczna wpływa także na zdrowie psychiczne.
Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w projekt. Każdy czas jest dobry na dbanie o siebie i swoje zdrowie.

Organizatorzy: Sławomira Głasek, Barbara Zyskowska