Wolontariat w nasze szkole

Drukuj
Utworzono: środa, 20, czerwiec 2018 Sławomira Głasek

 

W październiku 2017 r. Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży szukało wolontariuszy. Z naszego liceum zgłosiło się 25 uczniów z klas I-II (I b-2, I c-4, Ie-2, I f-9, II e-7, II g – 1). Zainteresowana młodzież usłyszała, że ich zadaniem będzie pomoc dzieciom w odrabianiu lekcji. Trudnością a może wyzwaniem było to, że nasi wolontariusze mieli pracować w przydzielonych im rodzinach. Każdy musiał wejść do obcego domu i nieznajomemu dziecku zacząć pomagać odrabiać lekcje. Spotkania miały odbywać się raz w tygodniu przez godzinę.

Dominik Bajorek z klasy II g, jeden z wolontariuszy pisze o swoim doświadczeniu tak: „14 listopada 2017 r. zacząłem swoją przygodę z wolontariatem. Moja praca polega na tym, że raz w tygodniu odwiedzam dziecko przeznaczone mojej opiece i wspólnie uczymy się i odrabiamy prace domowe. Trafiłem do dziewczynki z szóstej klasy szkoły podstawowej. Początkowo obawiałem się, że ciężko będzie mi się współpracowało z obcym, w dodatku o wiele młodszym ode mnie człowiekiem. Mój niepokój wzbudzało również to, że to dziewczynka i może nieco się krępować podczas wspólnej nauki. Ku mojemu zaskoczeniu, okazała się być odważną i towarzyską osóbką. Poznałem również jej opiekunów, którzy są sympatyczni i gościnni w stosunku do mnie. Współpraca wyszła na dobre. Powoli poznaję swoją podopieczną i mam nadzieję, że ze spotkania na spotkanie będzie nam się coraz lepiej pracowało”.

19 stycznia 2018 r. w siedzibie Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży, zostało zorganizowane drugie już spotkanie wszystkich wolontariuszy z udziałem asystentów rodzin i psychologa. Uczniowie mieli okazję w miłej atmosferze przy herbatce i ciastku poznać się, porozmawiać o swoich doświadczeniach, odpowiedzieć na pytanie, co daje im wolontariat. Odpowiedzi na to pytanie były różne: bo liczy się wolontariat na studiach, chcę pomagać innym, samorealizuję się, mam kontakt z innymi, spotykam się z nowymi doświadczeniami.

Pani Anna Święczkowska, jeden z asystentów rodziny, tak mówiła o swoich „pracownikach”; „Są bardzo zaangażowani. Udało im się nawiązać kontakt z dziećmi, które są bardzo trudne. Szukają w czasie nauki różnorodnych metod uczenia się tak, aby ta nauka była skuteczna. Wolontariusze są bardzo ciepło przyjmowani przez dzieci, które wręcz na nich czekają. Taka pomoc jest nam bardzo potrzebna. Dzięki ich zaangażowaniu możemy skupić się w swojej pracy na pomocy rodzinie i ich problemach. Zaproponowaliśmy wolontariuszom cykliczne warsztaty, byli tym bardzo zainteresowani. Centrum Pieczy Zastępczej zależy na tym, by czuli się z nami i ze sobą dobrze. Chcemy zadbać o to, by rozumieli, jak bardzo ich praca jest nam potrzebna i jak dużo dobrego robią dla swoich podopiecznych”.

Wszystkim wolontariuszom serdecznie gratuluję podjętej decyzji współpracy z Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży. Wasze zaangażowanie jest przykładem tego, że wśród naszej młodzieży są ciekawi, aktywni, pracowici, interesujący młodzi, którzy znajdują czas i serce dla drugiego człowieka. Jesteście wielcy! Jesteście przykładem dla pozostałych.

Sławomira Głasek-pedagog

 

Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720