Cyberprzemoc

Utworzono: sobota, 03, luty 2018 Super User

Cyberprzemoc może przytrafić się każdemu, również Twojemu dziecku. Dziecko, które staje się ofiarą cyberprzemocy, często czuje się osamotnione i bezradne wobec działań rówieśników. Często boi się i wstydzi tego, co mu się przytrafiło. Nie potrafi sobie poradzić z nową, trudną sytuacją i silnymi emocjami, które temu towarzyszą. Dziecko, które doświadczyło cyberprzemocy, będzie potrzebowało pomocy osoby dorosłej – Twojej pomocy.

Zadbaj o bezpieczeństwo Twojego dziecka w Internecie

1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z Internetu – odpowiednie do jego wieku, takie jak: maksymalny czas spędzany w Internecie w ciągu dnia, tygodnia, strony internetowe, które można odwiedzać, sposoby reagowania na niebezpieczne sytuacje.
  2. Ustaw komputer w takim miejscu w domu, by być blisko swojego dziecka, gdy przegląda Internet.
  3. Naucz dziecko zasady ograniczonego zaufania do osób i treści, na które trafia w Internecie. Jeżeli poduszczasz możliwość kontaktów dziecka z osobami poznanymi w Internecie, kontroluj te znajomości. Powiedz dziecku, że nie wszyscy w Internecie są dobrzy, że serdeczny znajomy z Internetu, który upomina się o zdjęcie lub spotkanie, może okazać się niebezpieczny. Reaguj na wszystkie podejrzane sytuacje. Zapewnij dziecko, że w sytuacji zagrożenia zawsze może liczyć na Twoją pomoc.
  4. Naucz dziecko chronić prywatność. Jeżeli zgadzasz się na korzystanie przez dziecko z serwisów społecznościowych, pomóż stworzyć bezpieczny profil chroniący jego prywatność.
  5. Przekonaj dziecko, by zawsze konsultowało z Tobą materiały. Naucz je rozsądku w takich sytuacjach.
  6. Chroń komputer dziecka przed niebezpiecznymi treściami. Upewnij się, że komputer dziecka jest chroniony przez aktualizowany program antywirusowy i zaporę sieciową (firewall). Korzystaj z programów kontroli rodzicielskiej. Pamiętaj jednak, że żaden program nie jest w stanie zastąpić Twojej uwagi.
  7. Nie narażaj dziecka, publikując jego zdjęcia w Internecie.
  8. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier odpowiednich do jego wieku.
  9. Naucz dziecko szacunku dla innych użytkowników Internetu i przekonaj je, że czasem nawet niewinne żarty potrafią bardzo krzywdzić.
  10. Bądź w stałym kontakcie ze szkołą. Tam zawsze możesz uzyskać pomoc i odpowiedzi na pytania związane z zapobieganiem i reagowaniem na cyberprzemoc.
  11. Szukaj informacji i wsparcia w Internecie.

Zadaj sobie kilka pytań dotyczących Twojego dziecka:

• Czy wiem jakiego używa urządzenia np. telefonu, tabletu?
  • Czy wiem co robi? Jak długo?
  • Czy kiedykolwiek rozmawiam z nim o jego życiu online?
  • Czy znam jego znajomych?
  • Czy coś się w jego życiu zmieniło?
  • Co robi w wolnym czasie?
  • Czy ma kontakt z koleżankami, kolegami z klasy?
  • Czy w szkole wszystko w porządku?
  • Czy i jak reaguję na zmiany w jego zachowaniu?

Zadbaj o dziecko a potem naucz je dbać o siebie. To najskuteczniejszy sposób, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo w Internecie.

Co możesz zrobić w sytuacji cyberprzemocy?

• Porozmawiaj z dzieckiem i dowiedz się co się dzieje. Postaraj się zdobyć jak najwięcej informacji na temat jego problemu. Postaraj dowiedzieć się, kim jest sprawca-Twoje dziecko może tego nie wiedzieć. Pomóż dziecku zrozumieć, ze to nie ono jest odpowiedzialne za tę sytuację- odpowiada za to sprawca. Wspólnie zastanówcie się, co można zrobić w tej sprawie.
  • Skontaktuj się ze specjalistami – możesz potrzebować wsparcia psychologa i pomocy prawnika.
  • Zabezpiecz dowody cyberprzemocy – zachowaj wszystkie smsy, e-maile, treści (zdjęcia, filmy, komentarze)i informacje dotyczące sprawy.
  • Skontaktuj się ze szkołą – z dyrektorem szkoły możesz ustalić możliwości dalszych działań.
  • Jeśli sytuacja tego wymaga zgłoś zaistniały fakt na Policję.

Szukaj pomocy

Inne pomocne strony