Tradycje III LO

Drukuj
Utworzono: niedziela, 21, lipiec 2013 Super User

Rok szkolny w III Liceum Ogólnokształcącym obfituje w wiele imprez i uroczystości szkolnych. Część z nich wpisała się na stałe w życie szkoły.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

Z okazji inauguracji roku szkolnego odbywa się uroczysta akademia z udziałem społeczności III LO w Łomży oraz zaproszonych gości.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeIdc8fe1fc739

Wszyscy mogą wysłuchać montażu słowno-muzycznego poświęconego rocznicy wybuchu II wojny światowej. Spotkanie to jest także okazją do powitania uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole.

Nadzieja Cup

Od 2005 r. III Liceum Ogólnokształcące wraz z działającym przy nim Uczniowskim Klubem Sportowym Return Łomża oraz Diecezjalnym Radiem Nadzieja organizuje turniej mężczyzn w tenisie ziemnym Nadzieja Cup.

Pierwszy miał rangę wojewódzką a kolejne - ogólnopolską. Triumfatorem pierwszej edycji był uczeń naszej szkoły i zawodnik UKS Return, Sebastian Zalewski.

Turniej Nadzieja Cup jest największą seniorską imprezą tenisową w regionie. Wpisał się na stałe do ramowego kalendarza Polskiego Związku Tenisa. Jest uznawany za stojący na wysokim poziomie zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId6f62d80cbe

Popularyzuje tę dyscyplinę sportową w mieście i regionie, stwarzając jednocześnie okazję do zaprezentowania swoich umiejętności młodym tenisistom naszego Klubu.

Sponsorem głównym Turnieju jest OSM Piątnica.

Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W ramach współpracy z łomżyńskim oddziałem Związku Sybiraków uczniowie i nauczyciele III LO w Łomży biorą udział w corocznym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId0dd1465d56

17 września 2010 r. sztandar III LO w Łomży został odznaczony Honorową Odznaką Sybiraka. W 2012 r. uczestniczyliśmy już po raz jedenasty w tej niezapomnianej lekcji patriotyzmu, podczas której młodzież naszej szkoły ma bezpośredni kontakt ze świadkami historii.

Program profilaktyczny Wasze Wybory

Od 2000 r. w naszej szkole w ramach Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej realizuje się program profilaktyczny. Na początku funkcjonował on pod nazwą: Żyjmy radośniej ? żyjmy dłużej. Od 2008 r. funkcjonuje pod nazwą Wasze Wybory.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId9d932cf108

Celem działań prowadzonych na różnych płaszczyznach jest uświadomienie młodzieży naszego liceum jak ważny jest właściwy dobór przyjaciół i znajomych.

Uczniowie mogą też nauczyć się właściwie organizować swój wolny czas.

Europejski Dzień Języków Obcych

Obchodzony jest 26 września każdego roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką języki obce odgrywają w życiu współczesnego człowieka.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId1a42057c14

Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych w III LO na pewno zachęcają uczniów do nauki języków obcych i zdobywania wiedzy na temat krajów europejskich.

Podczas spotkań nikt nie może się nudzić, bo czas wypełniają liczne atrakcje.

Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego obchodzone 14 października upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej.

Z okazji tego święta uczniowie przygotowują akademię, podczas której w wyjątkowy sposób dziękują dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom, pracownikom szkoły za życzliwość, wyrozumiałość i wsparcie.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeIdf2d4308791

Również tego dnia uczniowie klas I składają ślubowanie na sztandar szkoły i oficjalnie zostają przyjęci w poczet pełnoprawnych uczniów III LO.

Uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Ważne miejsce w kalendarzu uroczystości szkolnych zajmują obchody Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczą w tym dniu w akademii upamiętniającej bohaterów walczących o od-zyskanie przez Polskę suwerenności.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId5d8569dc09

Delegacja młodzieży składa również kwiaty i zapala znicze przy tablicy pamiątkowej przed budynkiem szkoły.

Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my

I edycja konkursu odbyła się dnia 5 lutego 2008 r w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Do rywalizacji przestąpiło wtedy 37. uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Łomży i okolic.

Pomysłodawczynie konkursu - pani Lidia Choińska i pani Katarzyna Życzkowska, dostrzegły żywe zainteresowanie młodzieży taką formą aktywności i postanowiły, że to wydarzenie będą kontynuowały w latach następnych.

Kolejne edycje konkursu są dowodem, że pomysł był strzałem w 10, o czym świadczą chociażby dane statystyczne: II edycja - 52. uczestników, III - 70., IV - 79, V - 95, VI - 61, VII - 86.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId26890008e0

Konkurs zdobył rozgłos nie tylko dzięki dużemu zainteresowaniu nauczycieli i uczniów, tematyce, wysokiemu poziomowi artystycznemu, ale także atrakcyjnym nagrodom ufundowanym przez hojnych sponsorów (OSM Piątnica, PHU, Kurpiewski, Kwiaciarnia Marzenie, Hurtownia Dantex, Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA) oraz honorowemu patronowi: Prezydentowi Miasta Łomży, Staroście Powiatu Łomżyńskiego i Podlaskiemu Kuratorowi Oświaty.

Przez pięć lat Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my zmienił także swoją rangę. Początkowo funkcjonował jako miejski, potem powiatowy, obecnie zyskał rangę wojewódzkiego. Jest on nie tylko okazją do prezentacji talentów, ale co ważniejsze do rozbudzania w młodzieży uczuć patriotycznych.

Jasełka

Jasełka, które łączą tradycję z nowoczesnością uzmysławiają wszystkim, że w pośpiechu dnia codziennego zapominamy o prawdziwej istocie życia i sensie świąt Bożego Narodzenia.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId6902f77534

Wprowadzają całą społeczność szkolną w niezwykłą atmosferę tych świąt oraz wzbudzają refleksję nad kondycją współczesnego świata.

Studniówka

Studniówka w naszym liceum organizowana jest w budynku szkoły w ostatnią sobotę przed feriami zimowymi.

W pięknie udekorowanej sali gimnastycznej odbywa się część oficjalna uroczystości, a później zabawa. Od początku istnienia szkoły na balu obowiązuje elegancki strój, którego wyjątkowy charakter podkreśla kolorystyka. W związku z tym dziewczęta zachwycają biało-czarnymi sukniami, a chłopcy ciemnymi garniturami i śnieżnobiałymi koszulami.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId2a8df50b4d

Magię wieczoru tworzy również atmosfera, dzięki której wszyscy: młodzież, rodzice, wychowawcy, nauczyciele, dyrekcja, bawią się razem do białego rana.

Święto Szkoły

14 lutego 1998 r. nasze liceum otrzymało zaszczytne imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej. Dlatego też co roku 14 lutego czcimy pamięć naszego patrona. Głównym punktem Święta Szkoły jest uroczysta akademia, podczas której zaproszeni goście oraz społeczność naszego liceum mogą wysłuchać montażu słowno-muzycznego poświęconego bohaterom walki o wolność Ojczyzny.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId3bf3629b8b

Ponadto w tym dniu przeprowadzamy zajęcia, podczas których nasi uczniowie mają możliwość poszerzenia wiedzy na temat działalności i struktur Armii Krajowej. Przeprowadzamy również konkursy wiedzy o patronie.

Giełda pomysłów na życie

Po raz pierwszy Giełda pomysłów na życie zorganizowana została 28 lutego 2001 r. z inicjatywy szkolnego pedagoga p. Sławomiry Głasek.

Uczniowie klas maturalnych mieli wówczas możliwość spotkania z przedstawicielami łomżyńskich uczelni, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId2968e78de0

Z roku na rok przedstawicieli wyższych uczelni przybywa. Zmienia się również forma targów edukacyjnych. Obecnie, oprócz indywidualnych spotkań z przedstawicielami uczelni, odbywają się także wykłady wygłoszone przez pracowników niektórych z nich.

Dzień Otwartych Drzwi

Raz do roku nasza szkoła otwiera swe podwoje dla gimnazjalistów, którzy mogą zwiedzić pracownie, spotkać się z nauczycielami i uczniami, a przede wszystkim zapoznać z ofertą edukacyjną naszego liceum.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeIdd1bf43feca

W celu dotarcia do jak najliczniejszego grona odbiorców delegacje złożone z nauczycieli i uczniów odwiedzały również gimnazja z Łomży i okolic. Przez dwa lata Dzień Otwartych Drzwi odbywał się w formie sztafety szkół. Zaproszone gimnazja rywalizowały w konkurencjach naukowych, sportowych i artystycznych, poznając przy okazji topografię budynku, gdyż zadania należało wykonać w różnych jego częściach. Zwycięskie drużyny nagradzane były słodyczami.

Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych

Jednym z najbardziej wzruszających wydarzeń w życiu szkoły jest pożegnanie uczniów klas maturalnych. W trakcie uroczystej akademii wręczane są nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie oraz za działalność na rzecz szkoły i środowiska lokalnego.

Uczniowie kończący naukę w naszej szkole tradycyjnie przekazują dyrekcji pamiątkowe tablo.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeIdf875967a6a

Przedstawiciele klas pierwszych i drugich, żegnając swoich starszych kolegów, wręczają im symboliczne upominki.

Dzień Ziemi

Obchody Dnia Ziemi mają w III LO 12-letnią tradycję. Celem corocznej akcji jest promowanie w społeczeństwie postaw ekologicznych oraz poznanie regionu, w którym żyjemy, innych regionów Polski, krajów Europy i świata.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeIde3d01a7e78

Na obchody dnia składa się zwykle wiele wydarzeń inicjowanych oraz realizowanych przez naszą młodzież. Można do nich zaliczyć spotkania z ciekawymi ludźmi (np. Wojciechem Moskalem zdobywcą Bieguna Północnego, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego - badaczem Morza Martwego, przedstawicielami parków narodowych naszego województwa, badaczami nietoperzy, przedstawicielami Muzeum w Drozdowie), liczne konkursy (o regionie, Polsce, krajach UE, o ciekawych inwestycjach wokół Łomży), prezentację folkloru naszego regionu, przedstawienia o tematyce ekologicznej i prezentacje regionów Polski oraz krajów UE, sadzenie krzewów wokół szkoły.

Dni Kultury Uczniowskiej

Ważne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych zajmują Dni Kultury Uczniowskiej, które z biegiem lat zmieniały swoją formę. Na początku był to czas oficjalnego przejęcia władzy przez młodzież, potem prezentowania swoich talentów, przygotowywania przedstawień, organizowania konkursów.

Od 2010 r. miejsce DKU zajęły Żołnierzyki, czyli uroczystość, podczas której uczniowie przyznają nagrody uczniom w różnych kategoriach.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId351f12ad89

Bez względu na to ile trwają i jaką przyjmują formę, Dni Kultury Uczniowskiej są zawsze dla całej społeczności szkolnej źródłem radości i okazją do dobrej zabawy.

Akcja Bezpieczne wakacje

Od ponad 10 lat w przeddzień rozpoczęcia wakacji organizowana jest w naszym liceum akcja pod hasłem Bezpieczne wakacje.

Jej celem jest promowanie bezpiecznych zachowań w czasie wakacji, zapoznanie z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId7787d501cc

Młodzież bierze udział w zajęciach zatytułowanych Bezpieczne wakacje, w pokazach pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzonych przez ratowników medycznych (studentów, wolontariuszy) oraz wysłuchuje informacji przekazywanych przez przedstawicieli policji, straży miejskiej i służb medycznych.

Wycieczki i biwaki

Uczniowie III LO biorą udział w organizowanych przez szkołę biwakach i wycieczkach. Mają one na celu integrowanie zespołów klasowych, poszerzanie wiedzy krajoznawczej, promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku.

Corocznie organizowany jest obóz tenisowy połączony z zajęciami warsztatowymi z komunikacji oraz z nauką języka angielskiego.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeIdc2387d3836

Szczególnie ważne miejsce zajmują wycieczki mające na celu przybliżenie naszym uczniom wiedzy na temat wielokulturowości regionu (do synagogi w Tykocinie, cerkwi w Białymstoku, czy Tatarskim Szlakiem). Ważną rolę poznawczą pełnią wycieczki po ulicach Łomży Śladami Żydów Łomżyńskich, której trasę opracowała młodzież naszego liceum.

Nasi maturzyści chętnie biorą udział w organizowanych corocznie pielgrzymkach do Częstochowy, połączonych ze zwiedzaniem Krakowa i Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Zakończenie roku szkolnego

Rok szkolny kończy uroczysta akademia, która jest znakomitą okazją do podsumowań. Uczniom, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce wręczane są świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Sportowcy otrzymują pamiątkowe statuetki. Nagrodzeni zostają również uczniowie wyróżniający się stuprocentową frekwencją i aktywnością na rzecz szkoły. Po zakończonej uroczystości i spotkaniu z wychowawcami młodzież rozpoczyna długo wyczekiwane wakacje.

View the embedded image gallery online at:
http://lo3.lomza.pl/index.php/szkola/tradycje#sigFreeId6bcaab8a80

Gościmy

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.

(c) 1998-2017 III Liceum Ogólnokształcące im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, ul. Senatorska 13, 18-400 Łomża, tel 86-216-6720